Skip to main content
Voice Recognition
X

Directory

Office Staff

Dr. Martin Nalls
Head of School
Ms. Tonya Jones
Chief Finance Officer
Dr. Dylan Ferniany
Chief Academic Officer
Ms. Lori Sills
Operations Manager
Mr. Danny Brister
Community Liaison
Ms. Pamela Thomas
Office Manager
Ms. Magaly Monzon
Bookkeeper
Ms. Rachel Phillips
Communications Director

Student Services/Support Team

Mr. Bo Garrett
AP of Student Affairs
Mr. Chris Bouyer
Social Worker
Ms. Keisha Crane
Counselor
Nurse Tanya Kendrick
Wellness Coordinator
Nurse Sara Ebersold
School Nurse

1st Grade Team

Ms. Laura Deskin
1st Grade Paraeducator
Ms. Madison Goodwin
1st Grade Teacher
Ms. Rebecca Henry
1st Grade Teacher
Ms. Straughn Rainey
1st Grade Teacher

2nd Grade Team

Ms. Constance Blaylock
2nd Grade Teacher
Ms. Ashley Davenport
Second Grade Paraeducator
Mr. Nathaniel Dunn
2nd Grade Teacher
Ms. Khristan McAdory
2nd Grade Teacher
Ms. Michelle Ocampo
Second Grade Paraeducator

3rd Grade Team

Ms. Amy Aguirre
3rd Grade Teacher
Ms. Lamartra January
3rd Grade Paraeducator
Ms. Sylvia Mooney
3rd Grade Teacher
Ms. Kendall Salter
3rd Grade Teacher

4th Grade Team

Ms. Raushanah Adams-Smith
4th Grade Teacher
Ms. Lyndsay Blohm
4th Grade Teacher
Ms. Brenda Hughes
4th Grade Paraeducator
Ms. Tiffany Llambes
4th Grade Teacher

5th Grade Team

Mr. Taylor Eads
5th Grade Teacher
Ms. Flora Maria Echols
5th Grade Teacher
Ms. Emily Griner
5th Grade Teacher

Academic Support Team

Ms. Carrie Baguley
Literacy Lab Teacher
Ms. Terri Brown
Exceptional Education
Ms. Julie Cooper
Literacy Lab Paraeducator
Mr. John Cross
Math Lab Teacher
Ms. Aneyea Rice-Jones
SPED Paraeducator
Ms. Katie Toler
Math Lab Paraeducator

Specialty Teachers/Enrichment Team

Ms. Susan Castleberry
Gifted Teacher
Ms. Aimee Castro
Spanish Teacher
Ms. Lynthia Edwards
Art Teacher
Mr. Jamichael Hall
Health & Wellness Coach
Mr. Tj Nguyen
Makerspace Teacher
Ms. Beth Uhlman
Health & Wellness Coach

Technology

Ms. Krystal Fitzgerald
Tech/Media Specialist
Mr. Aaron Goldberg
Network Administrator